Hayallerinizi Gerçekleştirdiğiniz Bir Hayat

Hayallerinizi Gerçekleştirdiğiniz Bir Hayat Dilerim

Koçlar Konuşuyor

Kurumsal hayatta çok uzun yıllar boyunca görev aldım ve aslında kurumsal hayata ait olmadığımı anlamam şu cümleyle zihnime kazındı; sevdiğin işi yaparsan asla çalışmış olmazsın.

Yıllar boyunca bu cümle zihnimde döndü durdu ve benim kendimi sorgulamama sebep oldu. Mevcuttaki işimden ayrılma arifesinde kendime yeni yollar arıyordum. Ben ne yaparsam tamamen kendimi yansıttığım, çalışmamış gibi hissettiğim bir iş yapıyor olacaktım?

Kurumsal hayattaki görevlerimden biri de eğitim vermek ve koçluk yapmaktı. Fark ettim ki kendimi bütün hissettiğim anlar bu anlardı. Başkalarının hayatına dokunabilmek ve fayda yaratabilmek. Sonuçta insana hizmet etmekten daha üst bir amaç yoktur.

Bu alanlarda ilerlemek üzere araştırmalara başladım. Şu anki iş ortağım ve uzun süredir hayatımda önemli bir yerde bulunan arkadaşımla buluşmaya karar verdik. Uzun saatler süren fikir alışverişinden sonra eğitim ve koçluk üzerine profesyonelleşmeye ve kendi işimizi kurup kurumsal hayata tecrübelerimizi aktarmaya karar vermiştik.

Kurumsal hayattayken ICF ünvanlı profesyonel koçlardan mentorluk aldığımızda bizim yapmış olduğumuz koçluklardan farklı bir şeyler olduğunu gözlemleme şansımız oluyordu. Sonunda bununla ilgili Uluslararası Koçluk Federasyonu’ndan ünvan almaya karar vermiştik. Piyasada bulunan farklı firmalarla görüşme fırsatımız olmuştu. Görüşmeler genellikle bize hitap etmeyen şekillerdeydi. Aaldığımız sonuçlardan bir türlü memnun olamıyorduk. Bu süreç içerisinde tek memnun olduğumuz firma Sola Unitas CA’ydı. Telefon görüşmesindeki tutumları, bizi ofise davet etmeleri ile devam eden görüşme sonunda ilk defa kendimizi ait hissettiğimiz bir ortama girmiştik. Sonunda hiç düşünmeden Sola Unitas’a katılmaya karar verdik.

Sola Unitas ailesine katıldığımdan beri hayattaki başarı düzeyimin artması, hedeflerime giden yolda karşıma çıkan zorlukları, kendi kendime aşma becerimin artması, aynı zamanda özel hayatımda da yaşadığım olumlu gelişmeler doğru yerde, doğru kişilerle olduğumun kanıtıydı adeta.  Eğitim aldığım kişilerin hem işlerinde uzman olmaları hem de bize olan yaklaşımları yapıya olan inancımı ve güvenimi an be an artırdı. Sonunda bende onlardan biri olmaya karar vermiştim.

Eğitimimi tamamladım artık ACC ünvanlı profesyonel bir yönetici koçuyum. Ama tabii ki bununla kalmadım. Yine aynı kurum içerisinde eğitmen olabilmek için geçirmiş olduğum Eğiticinin Eğitimi sürecinin de sonunda Certificated Skillfull Facilitator ünvanını da başarıyla alma hakkını kazanmıştım.

Sanırım insan bir şeyi gerçekten istediğinde elde ediyor.  Elbette bunun için çok çalışmak, emek vermek ve en önemlisi öğrenmeyi dahi öğrenmek gerekiyor. Belki de en önemli eksiğimiz eğitim sistemlerimiz nedeniyle öğrenmeyi bilmiyor olmamız.

Her birinize hayallerinizi gerçekleştirdiğiniz bir hayat dilerim.Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*